Domov pro seniory | Drásov

Lokalita: Drásov
Projekt: 2021
Autoři: Rostislav Jakubec, Štěpán Tomas

 

 

Jednotlivé vnitřní prostory objektu jsme rozmístili tak, abychom mezi nimi vytvořili dvě atria. Dva „mikrosvěty“, do kterých svítí slunce, prší, sněží a přitom se jedná o prostory s intimní a bezpečnou atmosférou. Každé z atrií je zahradou lemovanou chodníkem, kterou mohou obyvatelé využívat k nerušeným procházkám, aniž by byli „pod dohledem“ obyvatel okolních pozemků nebo návštěvníků fotbalového hřiště. Atria jsou propojena velkorysou společenskou místností, kterou je v létě možno zcela otevřít a vytvořit z ní kryté venkovní posezení.

 

Po obvodu atrií je vedena krytá galerie, chodba s velkorysými prosklenými plochami s výhledy do atria a mezi jednotlivými bloky apartmánů i průhledy do okolí. Galerie je hlavním komunikačním koridorem, ze kterého jsou přístupné jednotlivé apartmány. Při nepříznivém počasí může být pro uživatele objektu příležitostí k procházce, která je bezpečná a díky atriu a průhledům do okolí nabízí mnohem více podnětů, než klasická uvnitř objektu situovaná chodba. Na galerii a společenskou místnost navazuje jídelna s kuchyní a další servisní zázemí.

 

Jednotlivé apartmány jsou řazeny po obvodu galerie. Každý z nich je tvořen předsíní, koupelnou a pobytovou místností s kuchyňským koutem, místem pro práci, relaxaci a spánek. Apartmány pro 2 osoby mají samostatnou ložnici. Součástí každého apartmá je venkovní krytá terasa, která je na rozdíl od atria umožňuje vizuální a fyzický kontakt obyvatel s okolím.

 

Uživatelé tak mají možnost volby kde a jak chtějí trávit čas. Zda v soukromí svého apartmánu, na své terase s výhledem do okolí, nebo využijí společenské místnosti, bezpečí vnitřního atria, zda se půjdou krátce projít do zahrady kolem objektu, do okolní zástavby nebo kvůli nepřízni počasí zvolí vnitřní galerii