Rodinný dům | Blansko

Lokalita: JMK, Blansko
Projekt: 2013
Realizace: 2014 / 2016
Autoři: Tomáš Indra, Rostislav Jakubec, Štěpán Tomas
Spolupráce: Tomáš Chuděj
Stavitel: ATX Realizace Staveb, Jaroslav Matonoha
Fotografie: Ester Havlová

 

 

Zadáním a přáním klientů bylo vytvořit stavbu, která má „střechu“, je soudobá, osobitá a není novo-funkcionalistickou krabicí. Místo transformování tradičního tvarosloví domu s klasickou střechou, který se v různých variantách nachází na sousedních pozemcích, jsme záměrně zvolili zcela opačný přístup, který nám umožnil zbavit se stereotypů v očekávání toho, jak by tento dům měl vypadat.

 

Rozhodli jsme se ho řešit jako organicky tvarovaný objekt, do kterého je vsazena hmota s funkční vnitřní dispozicí a měkce zvlněná střešní rovina je volným přepisem Hořického hřbetu na druhé straně údolí.

Vnitřní obytný prostor je do exteriéru rozšířen o zastřešenou a ze tří stran chráněnou terasu. Tento komfortní venkovní prostor přímo navazující na jídelnu a vložený do místa s nerušeným výhledem do krajiny výrazně rozšiřuje možnosti obývání domu a je klienty často využívaný. Terasa je současně zakončením zastřešeného ochozu, který umožňuje obejít dům „suchou nohou“ i v méně příznivém počasí.

 

Zatímco dům je výrazným solitérem, v zahradě situovaná vinotéka, která se protíná s profesním životem klientů, je díky převažujícímu zapuštění pod terén snadno přehlédnutelným objektem. Stejně jako je tomu u rodinného domu i vnitřní prostor vinotéky je rozšířen o venkovní terasu. Ta je zde ponechána nezastřešená.

 

Realizaci tohoto rodinného domu provedla společnost ATX Realizace Staveb